×

Neden Düzenli Petek Temizliği Önemlidir?

Petek temizliği insanlarımız tarafından gereken hassasiyet gösterilmese de yılda 1 defa veya en geç 2 yılda bir yapılması önerilen bir işlemdir. Firmamızın titiz bir şekilde yaptığı bu temizliğin, önemli faydaları vardır. Bu işlemi düzenli olarak yaptırmak peteklerin ısınmasındaki verimi %100 e kadar etkiler. Kış aylarında kullanılan ve yaz boyunca da kapatılan peteklerin içerisinde su kalmaya devam eder. İçersin de bulunan beklemiş su, zaman içerisinde tortulaşarak peteklerin içlerini olumsuz şekilde etkiler. Hem kombinin Hem de peteğin ömrünün uzatılması ve verimi arttırmak için düzenli olarak peteklerin temizlenmesi gereklidir.

Petek Temizliği Nedir?

Detaylı Petek temizleme işlemi için özel cihazlara ve ilaçlara gerek vardır. Petek temizleme cihazı çalışma prensibi olarak peteğin içerisine basınçlı su gönderilir. Bu basınçlı su, zamanla peteğin içinde oluşan tortuları ve kalıntıları temizler. Petek temizliği için kimyasal ilaç kullanıldığında, temizliğin verimi açısından çok daha iyi sonuçlanır. İşlem sırasında kullanılan kimyasal maddeler sayesinde, peteklerin içindeki kireç kalıntıları ve tortuların tamamen yok eder. Bu yöntem ile peteğin içindeki pis su dışarı akıtılır ve yerine temiz su eklenir.

Düzenli Olarak Petek Temizliğinin Faydaları Nedir?

Eğer Düzenli olarak temizleme işlemi yaptırırsanız, Sizi şaşırtacak sonuçlar görebilirsiniz.

 Düzenli petek temizliği sonucunda;

  • Petek temizliği sayesinde, peteğin içersin zamanla oluşan tüm pislikler ve tortular gider. Bu sayede eğer petek içerisinde tıkanıklık problemi varsa sorun ortadan kalkar. Peteğiniz yeterince temiz olursa, peteğin her bölgesi daha verimli ve eşit bir şekilde ısınır.
  • İşlem düzenli yapılırsa Kombiniz daha temiz çalışacağı için ömrü daha uzun olur.
  • Isınma veriminiz %100 artar.
  • Daha düşük enerji tüketimi ile eviniz veya işletmeniz daha fazla ısınır.

Düzenli Olarak Peteklerin Temizlenmesinin Doğalgaz Faturasına Etkisi Nedir?

Küresel dünyada her geçen yıl daha enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan pahalanma faturalarınıza ek bir maliyet oluşturmakta ve bunun yanında eğer düzenli olarak petek temizliği yaptırmazsanız önlenebilir bir maliyeti kendinize ek olarak yüklemiş olursunuz. Düzenli olarak petekler temizlenirse peteklerin içi temiz olduğundan verim artacak ve daha az enerji ile daha yüksek verim alacaksınız. Bu durum hemen ilk faturanızda yansıyacak ve sizi sürekli ek maliyetlerden israftan koruyacak. Düzenli petek temizliği ile doğalgaz faturalarınızda en az %5’lik bir düşüş yaşanır.

Petekler Kim tarafından Temizlenmeli?

Düzenli peteklerin temizlenmesi verimi arttırdığı bir gerçektir fakat bu işlem doğru şekilde yapılırsa, bu avantajları görebilirsiniz. Petek temizleme işleminin düzgün yapılması için muhakkak bu hizmet veren profesyonel firmaların tercih edilmesi gerekir. Bu hizmeti veren ve düzgün bir biçimde peteklerinizin içerisini temizleyecek ve daha sonra içerisinde oluşan havanın alınması ile işlemi sonuçlandıracak. Eğer petek temizliğini siz yaparsanız aynı verimi görmeniz mümkün olmaz. Profesyonel destek sizi olası sorunlardan korumasını sağlar.