×

Kanal Kokusu Nasıl Oluşur?

Kanal kokusu veya halk arasında yaygın olarak kullanılan lağım kokusu, yaşam alanında en fazla rahatsızlık duyulan şeydir. Evinizi her gün bile temizleseniz kötü koku olduğu sürece kendinizi rahat hissedemezsiniz. Evlerimizde veya işletmelerde kanalizasyon kokusunun oluşmasının çok nedeni vardır. Kokuyu hissetmeye başladığınızda, bu kokuya neyin sebep olduğunu araştırırsınız. Kokunun tespiti ile alakalı uzman ekiplerden destek almalısınız. Sizlere kokunun nereden nasıl geldiğine dair kesin bilgiler verecektir.

Kanalizasyon Kokularının Nedenleri?

Uzun süre evde olmadığınız zaman veya sabah bir anda kalktığınız zaman duyduğunu o kötü muhtemelen lağım kokusu olabilir. Banyo ve tuvalet gibi giderin olduğu yerlerde bu koku duyulur. Kokunun sebebini ve nereden geldiğini bilmediğinden ötürü bu alanları tekrar tekrar temizler. Fakat kokuda azalma olmaz. Çünkü kokunun sebebi, alanların temiz olmaması değil. İşletmelerde ve evlerimizde kanalizasyon kokusu aşağıdaki nedenler ötürü olur;

  • Atık suyun tahliyesi için olan borularda havalandırma yoksa veya üstü kapanmış ise
  • Tesisat döşemelerinde gerekli meyil verilmeden tesisat sistemi kurulduysa
  • Klozetin ile gider arasındaki bağlantıda boşluklar varsa
  • Banyo tesisatında bilmediğiniz kırık veya çatlak varsa
  • Alaturka tuvaletlerin gider borusu ile tuvalet taşı arasında bulunan sifonlarla yeterince S (es) verilmediği takdirde
  • Binaların havalandırma kanallarına atılan çöpler var ise
  • Binanıza yeterince temiz hava alamıyorsa
  • Gider borularının üzerinde bilmediğiniz bir kaçak varsa
  • Boruların U bölümü kısmında yeterli su yoksa

Evlerdeki veya İşletme İçerisindeki Kanalizasyon Kokuları Nasıl Giderilir?

Kanalizasyon kokusunun giderilmesi için her şeyden önce bu kokunun nereden ve nasıl geldiğinin tespit edilmesi germektedir. Kokunun çokça kaynağı ve nedeni olabilir. Gider borularınızda oluşan tıkanıklık veya su kaçağı problemin kaynağıdır. Bu noktada uzman su tesisatı firmasını çağırılması gerek, kokunun tespitini sağlayabiliriz. Çoğu kişi, kokunun yerinin tespiti yapılmadan ve kokunun sebebini bulunmadan, lağım kokusu giderici vb ürünler kullanılmaya başlar. Ancak kokunun gerçek nedeni tespit edilir, asıl sorun çözülmeden bu tip ürünler bir işe yaramaz. Ya da sizlere kalıcı olmayan çözümler sunar. Gerçek ihtiyacınız olan şey alanında deneyimli bir su tesisat firması bulunması ve koku tespiti yaptırmaktır. Gelen ekipler kokuya sebep olan durumu düzelttiğinde, sorun da ortadan kaybolur.